•  Przemyska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
     ul. ks. Piotra Skargi 7/1, 37-700 Przemyśl, tel. (+48 16) 633 63 88, fax. (+48 16) 633 63 88, e-mail: info@parr.pl

Dzięki wsparciu unijnemu uruchomili własny biznes

Dzięki wsparciu unijnemu uruchomili własny biznes

Dzięki wsparciu unijnemu uruchomili własny biznes

Uczestnicy projektu "Pierwszy biznes” założyli w Przemyślu i okolicach 38 małych firm. Przeważnie usługowych, ale też produkcyjne. Jest sporo oryginalnych pomysłów.
Agnieszka Góral z Przemyśla zajęła się produkcją upominków z masy solnej. Same je również sprzedaje. Tak powstała

Kuźnia Upominków.
- Jako dziecko próbowałam wielu rzeczy. Malowania, rysunku węglem, pastelami, rzeźby, szycia, ale lepienie z masy wychodziło mi najlepiej i bardzo je polubiłam - opisuje pan i Agnieszka.
Wspomina, że pierwszą masę solną zrobiła dla niej jej babcia. Dla niej to była pasja i możliwość zrobienia z niczego czegoś wyjątkowego. Wnuczka to odziedziczyła.
- Z zainteresowania wyrobami z masy solnej i zgłębienia tego tematu powstał pomysł na własną firmę. Prowadzę ją samodzielnie, produkty sprzedaję głównie za pośrednictwem sklepu internetowego - swoją firmę opisuje pani Agnieszka.
Wytwarza serduszka, aniołki, małe parki ślubne itp.

Zawodowy łapacz serszeni i os

Ciekawe pomysły mieli również inni uczestnicy programu. Mieszkaniec Bolestraszyc w gm. Żurawica wykorzystał swoje 11-letnie doświadczenie w działalności w ochotniczej straży pożarnej. Jego Pracowita Pszczoła zajmuje się usuwaniem niebezpiecznych dla człowieka owadów błonkoskrzydłych, np. szerszeni, os. Likwiduje kokony i gniazda, które te owady zakładają na strychach domów, w ścianach budynków, kominów oraz pniach starych drzew. Założyciel firmy wykorzystał fakt, że zadań tych, od 2013 r., nie wykonuje straż pożarna. Robi to jedynie w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia. Firma Pracowita Pszczoła wykonuje również usuwanie nawisów śnieżnych, sopli lodowych oraz całą gamę prac przy domu.
Ciekawe są również mobilne salon fryzjersko - kosmetyczne. W ramach tego programu dwa powstały w Przemyślu, po jednym w Birczy, Fredropolu. Jest również mobilny gabinet spa, oferujący dojazd do klienta. Jeden z przedsiębiorców z Szówska zaproponował mobilny warsztat mechaniczny. Postanowił specjalizować się w naprawach sprzętu budowlanego oraz rolniczego z dojazdem do klienta.

Dla bezrobotnych do 30-stki lub po 50-tce

Projekt "Pierwszy biznes” realizowany był przez Przemyską Agencję Rozwoju Regionalnego adresowany był do osób bezrobotnych, zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy. Musiały mieć do 30 lat lub powyżej 50 lat. Mogli to być mieszkańcy Przemyśla albo powiatów przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskie-go lub przeworskiego.
- W pierwszym etapie rekrutacji, osoby zainteresowane udziałem w projekcie, składały formularze zgłoszeniowe, rekrutacyjne, zawierające opis planowanej działalności gospodarczej - informuje Piotr Pyszczuk, koordynator projektu. Oprócz niego w zespole byli również Edyta Awiorko oraz Marcin Amarowicz, wszyscy z PARR.

Najbardziej liczył się ciekawy pomysł

Zgłosiło się 133 osoby. Przeprowadzone zostało postępowanie kwalifikacyjne, według czterech kryteriów. Za pomysł biznesowy można było otrzymać maks. 60 pkt, za kwalifikacje i doświadczenie maks. 20 pkt, za zatrudnienie pracownika 10 pkt, za przynależność do grupy preferencyjnej, czyli posiadanie statusu osoby długotrwale bezrobotnej kolejne 20 pkt. Oprócz oceny pomysłów były również test kompetencji i rozmowa z doradcą zawodowym. Ostatecznie do udziału w projekcie zostało zakwalifikowanych 48 osób, w tym 25 kobiet.
Każdy uczestnik przeszedł szereg szkoleń, m.in. o tym, jak założyć firmę, jak ją wypromować i zadbać o odpowiedni wizerunek, jak zrobić biznes-plan.
Powstało 38 firm. 17 prowadzonych przez kobiety, 21 przez mężczyzn. Dodatkowo zatrudnionych zostało w nich 17 osób. To wartość dodana tego projektu.

www.nowiny24.pl


Polecane

Newsletter

Zapisz się